GRE Math Numeric Entry Question 264

Home > GMAT Test > GRE Math Numeric Entry Questions

Next steps

Source: BOOST

Each unit of a certain product costs a manufacturer $9 to produce. The manufacturer sells the product in boxes of 50 units for $560 per box. How many boxes of the product does the manufacturer need to sell to yield a profit of $110,000 ?

The answer is

Show Answer

Previous       Next